Jdi na obsah Jdi na menu
 


Standard Gordonsetr

Použití:
stavěcí pes (ohař)
 
Klasifikace F.C.I.
Skupina 7       stavěcí psi (ohaři)
Sekce 2.2       stavěcí psi britští a irští; setři; 
S pracovní zkouškou.
 
Celkový vzhled:
Tento pes je lovecký, stavěný pro cval, jeho vzhled odpovídá  typu huntera (loveckého koně), schopného snést zatížení. Jeho stavba musí být celkově harmonická.
 
Použití / povaha:
Je to pes inteligentní, schopný, působící důstojně. Je hrdý, společenský, od přirozenosti ušlechtilý a klidný.
 
Hlava: je spíše hluboká než široká. Vzdálenost od týlního hrbolu ke stopu je větší, než od stopu k nosu. Oblasti nad i pod očima jsou suché, dobře modelované.
 
Oblast mozková:
Mozkovna: je mírně zaoblená. Nejširší je mezi ušima. Je širší, než nosní hřbet, s výrazným týlním hrbolem.
Stop:  výrazný.
 
Část obličejová:
Nosní houba: je velká a široký, s otevřenými nozdrami, černá.
Nosní partie: je dlouhá, její linie jsou téměř rovnoběžné. Není
špičatá ani úzká. Její výška se nesmí rovnat její délce.
Pysky: nejsou volné; Jejich okraje jsou výrazně ohraničené.
Čelisti / zuby: čelisti jsou silné a mají perfektní kompletní nůžkový skus, což značí, že horní řezáky překrývají spodní v těsném kontaktu a jsou správně postaveny v čelistech.
Líce: jsou tak málo vyplněné, aby hlava byla suchá.
Oči: ani příliš zapadlé, ani vystouplé, ale uložené dostatečně hluboko v očních jamkách. Jejich výraz je milý a inteligentní. Jsou tmavě hnědé a zářivé.
Uši: středně dlouhé a jemné. Zavěšené nízko a visící těsně podle hlavy.
 
Krk:
dlouhý, suchý a klenutý (horní linie je konvexní), bez laloku.
 
Tělo:
středně dlouhé.

Bedra:
široká a mírně klenutá.

Hrudník:
hluboký, nepříliš široký. Žebra jsou dobře klenutá,dobře vyvinutá na zadní části hrudního koše.
 
Ocas:
rovný nebo mírně prohnutý; nesmí délkou přesahovat hlezenní kloub. Je nesen horizontálně ve výši hřbetní linie nebo pod ní. U kořene je silný, ke špičce se zeštíhluje. Vlajka, která začíná hned u kořene, je tvořena rovnou dlouhou srstí, která se směrem ke špičce zkracuje.
 
Končetiny:

Hrudní končetiny:
silné, se silnými rovnými kostmi.
Lopatky: lopatky jsou dlouhé a skloněné dozadu (šikmě uložené), ploché, široké a přiléhající ke kohoutku. Jsou dobře pohyblivé, nejsou přetížené.
Lokty: jsou nízko a přiléhají k tělu.
Záprstí: rovné.
Přední tlapky: jsou oválné, prsty jsou sevřené a správně klenuté. Mezi prsty je mnoho srsti. Hrboly prstů jsou plné a polštářky silné. 
  
Pánevní končetiny: Pánevní končetiny jsou od kyčlí k hlezennímu kloubu dlouhé, silné a svalnaté. Od hlezenního kloubu k zemi jsou silné a krátké. Od hlezenního kloubu k zemi jsou rovně postavené. Sklon pánve se blíží horizontále.
Podkolení: jsou správně úhlená.
Zadní tlapky: jsou oválné, prsty jsou sevřené a správně klenuté. Mezi prsty je mnoho srsti. Hrboly prstů jsou plné a polštářky silné.
 
Pohyb:
pohyb je pravidelný, uvolněný a lehký, s výraznými impulsy vycházejícími ze zádi.
 
Osrstění:      
Srst: na hlavě, na přední straně nohou a na konci uší je srst krátká a jemná, ale na všech ostatních částech těla je středně dlouhá, rovná, bez kudrlin či zvlnění. Praporce na horní části uší jsou dlouhé a hedvábné. Praporce na zadní straně běhů jsou dlouhé, jemné a rovné. Praporce jsou rovněž na břiše a mohou dosahovat až na hrudník a hrdlo. Praporce jsou co nejrovnější a prosté zvlnění či zkudrnacení.
Zbarvení: Intenzivní zářivě uhlově černá, bez měděného nádechu, s jasně kaštanovými znaky pálení. Výskyt černých šmouh je přípustný na prstech a pod čelistmi. Pálení: dvě výrazné skvrny nad očima, jejichž průměr není větší jak 2 cm. Po stranách čenichu pálení nesmí dosahovat výš, než k základně nosu (nozder). Podobá se stuze, která lemuje z jedné stany na druhou nos a je výrazné. Na hrdle a na hrudi jsou dvě výrazné skvrny, jasně ohraničené. Znaky na vnitřní straně zadních nohou a stehen dosahují na přední stranu podkolení a dále pokrývají vnější stranu zadních nohou od hlezen až na prsty. Na předních nohou pálení dosahuje zezadu až k lokti a zepředu na zánártí či o málo výše. Pálení je také okolo konečníku. Je přípustná také velmi malá bílá skvrna na hrudi. Jakékoli jiné barvy nejsou přípustné.
 
Výška:           
Kohoutková výška: 
Psi: 26 palců (66 cm) 
Feny: 24,5 palce (62 cm)
Váha:
Psi: 65 angl. liber (29,5 kg) 
Feny: 56 angl. liber (25.5 kg)
 
Chyby:
Všechny odchylky od tohoto standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti a podle stupně jejich vlivu na zdraví a pohodu psa a na možnost jeho tradičního pracovního využití.
 
 Vylučující vady:

  • Agresivita, bázlivost
  • Všichni psi se zřetelnými anomáliemi psychického stavu a poruchami chování musí být diskvalifikováni.

 

 


NB:

Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.